Bundesliga: Derby Zagłębia Ruhry. Borussia Dortmund – Schalke 04 Gelsenkirchen

Adrian

Sobota 17 września to dzień na który z niecierpliwością czekają wszyscy fani Borussii Dortmund oraz Schalke 04 Gelsenkirchen. Po rocznej przerwie odbędą się długo oczekiwane Derby Westfalii. Czy tym razem goście przełamią niemoc i sięgną po komplet punktów?

Zadyszka BVB

Piłkarze Borrussii Dortmund z pewnością mogli być zadowoleni z początku sezonu. Już na inaugurację bez trudu poradzili sobie w pucharowym starciu z TSV 1860 Monachium, a następnie wygrali cztery z pięciu kolejnych spotkań Bundesligi. Problemy pojawiły się jednak w ostatnich dniach, kiedy podopieczni Edina Terzica dwukrotnie musieli przełknąć gorycz porażki.

W minionej kolejce ligowej na zawodników BVB czekało hitowe wyjazdowe starcie z RB Lipsk. Losy tego meczu rozstrzygnęły się praktycznie w pierwszej połowie, a gospodarze po bramkach Williego Orbana i Dominika Szoboszlaia prowadzili 2:0. Po zmianie stron kropkę nad ,,i” postawił Amadou Haidara, a mecz zakończył się wynikiem 3:0.

Czarno-żółci byli bliżej zwycięstwa w rozgrywkach Champions League. Na Etihad Stadium w Manchesterze prowadzili jednak tylko do 80. minuty. Potem do słowa doszli gospodarze. Do wyrównania doprowadził John Stones, a katem zespołu z Dortmundu okazał się ich były gracz Erling Haaland. Ostatecznie Borussia przegrała 1:2 i utrzymała pozycję wicelidera grupy G.

• Borussia liczba goli powyżej 2,5 – 2.12
  • Borussia zachowa czyste konto – 2.50

Przebudzenie Schalke

Tymczasem kibice Schalke 04 Gelsenkirchen nie tak wyobrażali sobie powrót zespołu na najwyższy poziom rozgrywkowy. Można śmiało powiedzieć, że przypomniały im się demony z sezonu 2020/2021, kiedy drużyna żegnała się z Bundesligą. Ich ulubieńcy nie wygrali pięciu kolejnych spotkań w lidze, doznając przy tym m.in. wysokiej porażki z Unionem Berlin 1:6.

Przełamanie nastąpiło jednak w miniony weekend w domowym starciu z VfL Bochum. Jeszcze przed przerwą prowadzenie gospodarzom dał Dominick Drexler. Kilka minut po zmianie stron do wyrównania doprowadził zaś Simon Zoller. Popularni Czeladnicy byli jednak w stanie ponownie
pokonać bramkarza rywala. Najpierw pechowe samobójcze trafienie zaliczył Erhan Masović, a tuż przed końcem spotkania gola na 3:1 strzelił Sebastian Polter.

Borussia Dortmund – Schalke 04 Gelsenkirchen – Ostatnie spotkania

Ostatnie pojedynki międ y obiema drużynami zdecydowanie lepiej układały się po myśli zawodników z Dortmundu. Schalke zwyciężyło ostatni raz w starciu z Borussią blisko 3 lata temu, a od tego czasu tylko raz dzieliło się punktami, a ostatnie trzy mecze kończyły się ich porażką. Za sprawą spadku graczy z Gelsenkirchen do 2. Bundesligi, kibice na kolejne spotkanie musieli poczekać rok. Ostatni mecz zakończył się pewnym zwycięstwem BVB 4:0. Na listę strzelców wpisywali się Jadon Sancho, dwukrotnie Erling Haaland oraz Raphael Guerreiro.

20.02.2021 Schalke – Borussia 0:4 (Sancho, Haaland 2, Guerreiro)

24.10.2020 Borussia – Schalke 3:0 (Akanji, Haaland, Hummels)

16.05.2020 Borussia – Schalke 4:0 (Haaland, Guerreiro 2, Hazard)

26.10.2019 Schalke – Borussia 0:0

27.04.2019 Borussia – Schalke 2:4 (Gotze, Witsel – Caligiuri 2, Sane, Embolo)

BVB faworytem derbów

Po mimo słabszej dyspozycji w ostatnich dniach to wicemistrz Niemiec typowany jest jako faworyt sobotniego starcia. Schalke dopiero w miniony weekend sięgnęło po pierwsze trzy punkty i prawdopodobnie na przestrzeni całego sezonu raczej będą uwikłani w walkę o utrzymanie. Ekipa z Dortmundu z pewnością ma o wiele ambitniejsze cele i kolejna strata punktów tylko oddali ich od wymarzonego celu. Przewidujemy pewną wygraną, przynajmniej dwoma golami.

• Borussia Dortmund zwycięży – 1.40
  • Borussia Dortmund Handicap (-1,5) – 2.00
  • Liczba goli powyżej 2,5 – 1.45

Przewidywane składy

Borussia: Meyer – Meunier, Hummels, Sule, Guerreiro – Bellingham, Ozcan – Brandt, Reus, Hazard – Modeste

Schalke: Schwolow – Matriciani, Yoshida, van der Berg, Mohr – Krauss, Flick – Larsson, Drexler, Bulter – Terodde

Borussia Dortmund – Schalke 04 Gelsenkirchen – Transmisja

Spotkanie siódmej kolejki Bundesligi pomiędzy Borussia Dortmund a Schalke 04 Gelsenkirchen odbędzie się 17 września na Signal Iduna Parka w Dortmundzie. Pierwszy gwizdek sędziego zabrzmi o godzinie 15:30. Transmisję z tego meczu będzie można śledzić za pośrednictwem platformy streamingowej Viaplay.