Handicap azjatycki w zakładach bukmacherskich

Darek

W zakładach bukmacherskich wyróżniamy różne rodzaje handicapów. Jednym z nich jest handicap azjatycki i w tym miejscu dokładnie omówimy mechanizmy, którymi rządzą się „azjany”. Czym jest, jak działa i czy warto z niego korzystać podczas obstawiania? Odpowiedzieliśmy na wszystkie powyższe pytania w niniejszym tekście. Handicap azjatycki wcale nie jest tak trudny do zrozumienia, jak się może początkowo wydawać.

Co to jest handicap azjatycki?

💡 Handicap azjatycki to sposób na wykluczenie opcji remisu w danym zdarzeniu. Działa więc nieco inaczej niż tradycyjny handicap. Tutaj nie doliczamy całych punktów, ale np. (+1,5) w ten sposób niwelujemy możliwość podziału punktów. W końcu jeśli nawet w rzeczywistości padnie remis na boisku, zakład z handicapem azjatyckim powoduje zawsze różnicę co najmniej “połowy gola”.

Jego nazwa wywodzi się od regionu, w którym po raz pierwszy zaczęto go stosować. W ostatniej dekadzie XX. wieku bukmacherzy z Singapuru, Chin, Indonezji oraz Malezji wprowadzili handicap azjatycki do swoich ofert. Chociaż na pierwszy rzut oka zakład może wyglądać na skomplikowany, to wcale tak nie jest. Dzięki handicapowi azjatyckiemu można podwyższyć kurs wybranego zdarzenia i wprowadzić emocje do najbardziej jednostronnego widowiska.

✅ Azjatycki handicap = zakład dwudrogowy, gdzie wybierasz spośród dwóch dostępnych opcji

Jak działa handicap azjatycki?

Handicap azjatycki oznacza przewagę jednej z drużyn jeszcze przed rozpoczęciem spotkania. Dzięki temu nie zaczynamy od wyniku 0:0, tylko np. gospodarze mają przewagę 1,5 gola lub punktu. W ten sposób eliminujemy możliwość remisu i dostępne są już tylko dwie opcje rozstrzygnięcia. Wygrana gospodarzy lub zwycięstwo gości. Przykładowo jeśli pretendent do tytułu gra z outsiderem i postawimy na wygraną kandydata do mistrzostwa z handicapem (-2.5) to będzie oznaczało, że aby zakład był wygrany, musi on wygrać różnicą co najmniej trzech bramek.

🔎 Zwróć uwagę na:

Handicap w założeniu ma jednej ze stron dodać punkty/bramki lub sprawić, że dany zespół rozpocznie mecz z określoną stratą. W handicapie europejskim możesz zagrać na remis – w przypadku „azjana” do wyboru masz tylko wygraną gospodarza lub gości.

Przykład handicapu azjatyckiego

U polskich bukmacherów, takich jak Fuksiarz.pl często stosowaną linią handicapu azjatyckiego jest +1.5 i -1.5. Tego rodzaju zakład określa się mianem handicapu połówkowego. W spotkaniu FA Cup pomiędzy Oxford Utd a Arsenalem kursy na takie rozstrzygnięcie były następujące:

  • Oxford (+1.5) – kurs 2.42
  • Arsenal (-1.5) – kurs 1.50
oxford arsenal handicap azjatycki

Jak wynika z definicji handicapu azjatyckiego – mogłeś postawić na wygraną gospodarzy lub gości. Zakład +1.5 na Oxford oznaczał, że ekipa ta rozpoczynała mecz z przewagą 1.5 bramki, z kolei Arsenal tracił 1.5 gole. Jak mógł zostać rozliczony ten zakład?

✔️ Typując wygraną Oxford wygrasz, jeśli w spotkaniu padnie remis, zwycięży Oxford lub Arsenal wygra przewagą jednej bramki.

✔️ Obstawiając zwycięstwo Arsenalu dopniesz swego, jeśli Kanonierzy wygrają przewagą minimum 2 goli.

Czy warto grać handicap azjatycki?

Istnieje kilka powodów, dla których warto obstawiać handicapy azjatyckie:

Po pierwsze, gracz zwiększa swoje matematyczne szanse na trafiony typ. Przy trzech możliwych rezultatach, obstawiający ma 33% szans na odgadnięcie prawidłowego wyniku. Korzystając z handicapu azjatyckiego, prawdopodobieństwo wzrasta do 50% gdyż możemy wybrać jedną z dwóch opcji. Poza tym typowanie handicapów azjatyckich wiąże się z wyższymi kursami niż w przypadku gry klasycznych rynków.

Dzięki takim zakładom gracz ma szansę wygrać więcej, więc z tego powodu również warto obstawiać zakłady na handicap azjatycki. Zwłaszcza typując w ten sposób przeciwko wyraźnym faworytom. Mocne drużyny mają wtedy utrudnione zadanie, ale często w pojedynkach ze znacznie słabszym rywalem wygrywają większą liczbą bramek. Jeżeli już postanowisz grać handicap azjatycki, pamiętaj o dokładnej analizie obstawianego spotkania. Zwiększysz tym samym okazję do wygrania zakładu.

Rodzaje handicapów azjatyckich

W zakładach bukmacherskich spotkasz kilka rodzajów handicapów azjatyckich. Te najpopularniejsze, to połówkowe, a także zakład bez remisu – określany jako DNB. Mało kto wie, że to również przykład „azjana”. 📊 A co ciekawe, tego rodzaju rynek jest chętnie wykorzystywany przez typerów. Według analityków Fuksiarz.pl typ „remis – nie ma zakładu” w 2022 roku postawiono łącznie na 13% kuponów.

Handicap 0.0, czyli remis – nie ma zakładu (DNB)

To zakład, który w ofercie bukmacherskiej nie figuruje w sekcji „handicapy”. Od strony matematycznej można go jednak sklasyfikować jako handicap azjatycki. W tym przypadku masz do wyboru dwie opcje wyniku:

  • wygraną gospodarzy,
  • wygraną gości.

A co z remisem? To zakład często używany w piłce nożnej, gdzie występuje podział punktów. Za sprawą AH 0.0 w razie remisu otrzymujesz zwrot stawki – zakład jest wtedy anulowany, a ty dostajesz postawiona stawkę.

Handicap pojedynczy

W handicapie azjatyckim również możesz mieć do czynienia z liczbami całkowitymi. Nie jest tak, że są one zarezerwowane tylko dla handicapu europejskiego. Jeśli zauważysz u bukmachera typy na handicap np. +1 lub -2, ale w opcjach wyboru będą tylko dwa zakłady: wygrana gospodarzy/gości, to oznacza, że masz do czynienia z „azjanem”. Skąd to wiemy? Stąd, że europejski handicap pozwoliłby na zagranie remisu, a azjatycki nie posiada takiej opcji.

Handicap azjatycki -1 lub +2 rozliczany jest podobnie, co zakład DNB. Jeśli wynik rezultatu po uwzględnieniu handicapu da remis – otrzymasz zwrot stawki. Kiedy tak się stanie? Np. jeśli postawisz zakład na zwycięstwo drużyny z handicapem -1, ale zespół ten odniesie wygraną tylko jedną bramką. Wówczas według rozliczenia handicapu będzie remis, co skutkuje zwrotem stawki.

Załóżmy, że w meczu Liverpool – Man Utd postawiłeś AH -1 na The Reds – oto możliwe scenariusze:

  • Wygrana Liverpoolu jedną bramką: remis (zwrot stawki)
  • Wygrana Liverpoolu przewagą minimum 2 goli: zakład zwycięski
  • Remis lub zwycięstwo Man utd: zakład przegrany

Handicap połówkowy

Na mecze piłki nożnej, tenisa czy hokeja na lodzie handicap -1.5 jest często spotykany u polskich bukmacherów. To najpopularniejsza linia AH. Typowanie handicapu połówkowego o wartości -1.5 oznacza, że twój faworyt musi wygrać co najmniej dwoma golami/setami, żeby kupon zaświecił się na zielono. Jeśli chodzi o AH połówkowy, to do wyboru masz więcej opcji:

  • handicap +0.5 | -0.5
  • handicap +1.5 | -1.5
  • handicap +2.5 | -1.5
  • handicap +3.5 | -3.5

Jak AH działa w praktyce? Posłużmy się przykładem meczu piłki nożnej AC Milan – Spezia, gdzie typujemy handicap na zwycięstwo gospodarzy -2.5. Co się musi stać, żeby twój zakład wszedł? Milan musi wygrać przewagą przynajmniej 3 goli. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, to w każdej innej konfiguracji kupon zostanie rozliczony jako przegrany.

✔️ Wygrana Milanu minimum 3 golami: kupon wygrany

❌ Wygrana Milanu jedną lub dwoma bramkami: zakład przegrany

❌ Remis: zakład przegrany

❌ Zwycięstwo Spezii: zakład przegrany

Handicap ćwiartkowy

To ostatnia z odmian handicapu azjatyckiego. Patrząc na polski rynek zakładów sportowych AH 1.25 czy 0.25 jest rzadko spotykany. Mimo wszystko, żeby miał kompleksowy pogląd na kwestię handicapów pokażemy też, jak działa ćwiartkowy azjan. W tym przypadku możesz cieszyć się z pełnego zwycięstwa, połowicznej wygranej lub zwrotu stawki. W zależności od sytuacji handicap ćwiartkowy daje nieco więcej opcji rozstrzygnięcia. To jednak nie oznacza, że masz większy wybór, jeśli chodzi o typy.

Azjatycki handicap ćwiartkowy powoduje, że postawiona przez ciebie stawka jest dzielona na dwa wyniki: handicap połówkowy i pojedynczy. Co to oznacza? To że przegrać jeden zakład, a wygrać drugi, co będzie skutkować np. odebraniem połowy wygranej. Jak to działa w praktyce?

Załóżmy sytuacje, że typujesz AH -0.75 na Chelsea w meczu z Manchesterem City. To tak, jakbyś zagrał dwa typy na:

  • handicap połówkowy -0.5
  • handicap pojedynczy -1

Stawka zostanie podzielona pomiędzy powyższymi opcjami. Jak zostanie rozliczony twój kupon?

  • Jeśli Chelsea zwycięży minimum 2 golami, to zakład w 100% wygrywa
  • Jeśli Chelsea wygra jedną bramką, to handicap -0.5 wygrywa, ale -1 przegrywa, dlatego połowa stawki jest zwracana, a druga część wygrywa
  • Jeśli Man City wygra lub zremisuje, to cały kupon przegrywa

Handicap azjatycki – tabela rozliczeń

Czyniąc długą historię krótką, jeśli chodzi o handicap azjatycki przygotowaliśmy tabelę, która pokazuje, jak rozliczane są „azjany” u bukmacherów:

handicap tabela

FAQ

  • Na czym polega handicap azjatycki?
Handicap azjatycki polega na dodaniu jednej z drużyn wirtualnej przewagi przed rozpoczęciem meczu. Wygląda to tak, że doliczamy komuś np. 1,5 gola, punktu, seta itp.
  • Czym różni się handicap azjatycki od zwykłego?
W handicapie azjatyckim występują połówki punktów, czego nie uświadczymy w zwykłym handicapie.
  • Co daje handicap azjatycki?
Przede wszystkim niweluje możliwość remisu z zakładu. Dzięki temu zmniejszamy możliwe rezultaty z dwóch do trzech np. w piłce nożnej czy hokeju.
  • Kiedy stosować handicap azjatycki?
Najlepiej stosować go przy wyrównanych spotkaniach, jeśli chcemy być zadowoleni z całkiem wysokiego kursu. Oprócz tego warto zastosować handicap, gdy różnica zespołów jest tak duża, że przypuszczasz wygraną jednej z drużyn większą liczbą bramek.

Darek - redaktor fuksiarza
Autor wpisu:

Darek

Fuksiarz w branży marketingu internetowego, a także zakładów bukmacherskich. Ekspert od obstawiania, a na SportFuks.pl zgłębiam tematykę zakładów sportowych.