Krecz w tenisie: jak jest rozliczany u bukmachera?

Darek

krecz w tenisie

Krecz podczas meczu tenisowego może znacząco wpłynąć na rozliczenie twojego zakładu. Bukmacher rozstrzygnie typy na kuponie w zależności od tego, kiedy doszło do kreczu. Jeśli mecz nie został dokończony, a ty zagrałeś na końcowy wynik – wówczas powinieneś otrzymać zwrot stawki. To podstawa do tego, aby bukmacher anulował zakład. Co to jest krecz i jak traktowany jest przez operatorów zakładów? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Krecz – co to jest?

Najczęściej stwierdzenie to pojawia się w meczach tenisa ziemnego. Krecz, to inaczej oddanie meczu przeciwnikowi. Do kreczu może dojść przed meczem, jak i w trakcie gry. W takiej sytuacji rywal wygrywa, ponieważ kreczujący przeciwnik nie jest w stanie podjąć walki na korcie.

Zwykle przyczyną kreczu jest niedyspozycja fizyczna 💊. Jeśli kontuzja uniemożliwia nawiązanie równorzędnej rywalizacji, to niektórzy decydują się nie kontynuować gry. Ba, czasami w ogóle nie wychodzą na kort, jak to miało miejsce przed półfinałem Wimbledonu 2022. Rafael Nadal dzień przed pojedynkiem z Nickiem Kyrgiosem zakomunikował, że nie będzie w stanie wyjść na mecz.

Do kreczu może dojść:

  • przed meczem,
  • w trakcie gry.

Dla zawodnika, który decyduje się na krecz oznacza to porażkę w meczu i automatycznie odpadnięcie z turnieju. Jego rywal tymczasem wygrywa i przechodzi dalej.

Kiedy dochodzi do kreczu w tenisie? Przykłady

Powyżej wskazaliśmy na przykład kreczu, który miał miejsce przed spotkaniem. Częściej jednak do kreczu dochodzi w trakcie gry. Wówczas w ferworze sportowej rywalizacji jeden z uczestników łapie kontuzje, co uniemożliwia mu grę na 100% możliwości. Zdarzają się sytuacje, że pomimo kontuzji niektórzy próbują dokończyć spotkanie. Jeśli jednak uraz jest na tyle bolesny, że trudno grać w jego towarzystwie, to tenisista/tenisistka schodzą z kortu.

Decyzje o kreczu zawodnik może podjąć w dowolnym momencie meczu. W takiej sytuacji informuje sędziego, że nie jest w stanie kontynuować pojedynku. Dla arbitra to sygnał, by zakończyć konfrontacje.

krecz przykład
W 2022 roku w turnieju ATP Miami faworyzowany Jannik Sinner zdecydował się na krecz w spotkaniu po zaledwie 5 gemach. Włoch wyraźnie źle czuł się na korcie i nie chciał ryzykować zdrowiem. Dlatego poddał mecz przeciwko Francisco Cerundolo.

🔎 Jak bukmacherzy rozliczyli zakłady postawione na to spotkanie?

Większość typów została anulowana, ponieważ w meczu nie dobiegł końca ani jeden set. W takiej sytuacji nawet zakłady na pierwszą partię nie mogły zostać rozliczone. Gdyby choć jeden set został rozstrzygnięty, to ci co postawili na zwycięzcę 1. partii lub liczbę gemów w secie – mogliby liczyć na rozliczenie kuponów.

Jak bukmacher rozlicza krecz? Zasady firmy Fuksiarz.pl

Jak wspominaliśmy wcześniej rozliczenie kreczu zależy od tego, w którym momencie doszło do zakończenia spotkania. Zgodnie z zasadami bukmachera Fuksiarz.pl zdarzenia rozstrzygnięte podczas meczu zostaną uwzględnione w rozliczeniu kuponu. Co to oznacza?

Załóżmy sytuację, że w spotkaniu Carlos Alcaraz – Stefanos Tsitsipas przy wyniku 6:4, 0:2 ten pierwszy oddał mecz kreczem. Co w takiej sytuacji?

Jeśli postawiłeś zakład w Fuksiarzu to:

✔️ bukmacher rozliczy typy dotyczące zakładu na zwycięzcę 1.seta, dokładny wynik 1. seta i liczbę gemów w 1. secie

Generalnie zakłady na wszystkie zdarzenia, które zostały rozstrzygnięte zostaną uwzględnione przez bukmachera. W przeciwieństwie do typów, co do których wynik nie był znany. O czym mowa? Przykład zakładów kwalifikujących się do anulowania:

❌ typy na końcowy wynik,
❌ zakłady na dokładny rezultat,
❌ liczba setów/gemów,
❌ handicap.

Anulowanie zakładu z powodu kreczu oznacza jego rozliczenie po kursie 1.00 (w przypadku kuponów AKO) lub zwrot stawki (w zakładach pojedynczych).

W praktyce wygląda to tak, że jeśli mecz zostanie przerwany w 2. secie, to wszystkie zakłady na 1. set zostaną rozliczone – analogicznie w przypadku kolejnych partii. Np. jeśli postawiłeś typ, że w meczu będzie minimum trzy sety, a krecz nastąpił właśnie w trzeciej partii – to również twój zakład zostanie uwzględniony przez bukmachera.

Fragment regulaminu bukmachera Fuksiarz związanego z rozliczaniem kreczu:

regulamin fuksiarza

Co, jeśli nie ma kreczu, a mecz jest przełożony?

Na turniejach tenisowych często pogoda płata figla gospodarzom. Chodzi przede wszystkim o opady deszczu, które uniemożliwiają rozegranie wszystkich zaplanowanych spotkań. Wówczas mecze są przekładane na następne dni. Co w takiej sytuacji z twoim zakładem?

W tym przypadku Fuksiarz jasno deklaruje zasady rozliczenia takiego meczu. Zakład jest utrzymany aż do rozegrania spotkania. To oznacza, że musisz cierpliwie poczekać aż wytypowany przez ciebie mecz się odbędzie. Zgodnie z regulaminem firmy Fuksiarz taki zakład jest ważny, jeżeli spotkanie zostanie rozegrane podczas turnieju, którego dotyczyło. Przykład?

💡 Jeśli postawiłeś kupon na mecz Iga Świątek – Elena Rybakina w Roland Garros, to żeby zakład mógł zostać rozliczony zgodnie z twoimi wyborami, to spotkanie musi się odbyć właśnie w tym turnieju. Jeśli z jakieś przyczyny nie zostanie rozegrane (krecz) – otrzymasz zwrot stawki.

Podsumowanie

✅ Krecz to rezygnacja z meczu przez jedną ze stron

✅ W sytuacji kreczu bukmacher część zakładów anuluje, a część rozlicza (w zależności od tego, kiedy doszło do zakończenia meczu)

✅ Krecz to nie to samo, co przełożenie meczu


Darek - redaktor fuksiarza
Autor wpisu:

Darek

Fuksiarz w branży marketingu internetowego, a także zakładów bukmacherskich. Ekspert od obstawiania, a na SportFuks.pl zgłębiam tematykę zakładów sportowych.