Nowy selekcjoner reprezentacji Polski – zakłady i kursy bukmacherskie

Darek

Polska vs San Marino

Czesław Michniewicz wraz z końcem roku przestanie pełnić funkcje selekcjonera reprezentacji Polski. Co to oznacza? To że na tym stanowisku PZPN będzie miał wakat, który nie może trwać zbyt długo. W marcu rozpoczynają się kwalifikacje EURO 2024 i do tego czasu Cezary Kulesza musi wyłonić nowego trenera reprezentacji. Kto nim zostanie? Polak czy obcokrajowiec? Bukmacherzy przyjmują zakłady na to rozstrzygnięcie.

👉 Typuj nowego selekcjonera Polski na Fuksiarz.pl 👈

Kursy bukmacherskie na nowego selekcjonera

W zakładach bukmacherskich do obstawiania są nie tylko mecze piłki nożnej, ale jak się okazuje trenerzy, którzy mogą prowadzić naszą reprezentacje. Na stronie Fuksiarz.pl pojawiła się lista kandydatów, którzy są w orbicie zainteresowań Polskiego Związku Piłki Nożnej. Przed rokiem Cezary Kulesza stał przed podobnym dylematem, gdy niespodziewanie odszedł Paulo Sousa. Tym razem decyzją prezesa PZPN kontraktu nie przedłużył Czesław Michniewicz.

nowy selekcjoner kursy
Przed rokiem Kulesza wybierając selekcjonera nie śpieszył się z tą decyzją. Sternik PZPN spotykał się z kilkoma kandydatami, a na ostatnie prostej wydawało się, że zatrudni Adama Nawałkę. Były selekcjoner ponoć już konstruował sztab trenerski, ale rzutem na taśmę jego kandydaturę przebił Czesław Michniewicz. Czy w tym roku czeka nas podobny rollercoaster?

Jak wynika z kursów wystawionych przez bukmachera Fuksiarz.pl wydaje się, że tym razem Cezary Kulesza postawi na trenera zagranicznego.

📊 Narodowość nowego selekcjonera:

 • Obcokrajowiec – 1.24
 • Polak – 3.50

To pierwszy z rodzajów zakładów, jaki możesz postawić na przyszłego selekcjonera. Fuksiarz jednak nie ucieka od konkretów i ma też nazwiska, które mogą zastąpić Czesława Michniewicza. Na ten moment faworytem jest Nenad Bjelica, który niegdyś prowadził Lecha Poznań.

📊 Kursy na trenera Polski:

 • Nenad Bjelica – 4.50
 • Herve Renard – 5.00
 • Andriy Shevchenko – 6.00
 • Roberto Martinez – 6.50
 • Vladimir Petkovic – 7.00
 • Adam Nawałka – 10.00
 • Paulo Bento – 10.00
 • Jan Urban – 10.00
 • Marek Papszun – 10.00
 • Marcelo Bielsa – 25.00

Faworyci do objęcia funkcji selekcjonera reprezentacji Polski

Nenad Bjelica to trener, który spośród zagranicznych kandydatów najlepiej zna realia polskiego futbolu. W latach 2016-2018 pracował w Lechu Poznań. Co prawda nie wywalczył z tym klubem mistrzostwa kraju, ale jego drużyna zawsze preferowała ofensywny styl gry. A jak podkreśla PZPN nowy selekcjoner ma gwarantować rozwój w grze reprezentacji. Między wierszami należy czytać, że tym razem nie tylko wynik będzie rozliczany, ale też styl gry, który będziemy prezentować.

Chorwacki szkoleniowiec ma doświadczenie gry w Lidze Mistrzów, a więc futbol na najwyższym poziomie nie jest mu obcy. Co ciekawe, Nenad Bjelica był już w kręgu zainteresowań Zbigniewa Bońka, gdy ten szukał następcy dla Adama Nawałki i Jerzego Brzęczka.

Jeszcze w trakcie Mundialu 2022 głośno zaczęło się mówić o Herve Renardzie, który prowadził Arabię Saudyjską. To doświadczony selekcjoner, który prowadził kilka reprezentacji Afryki. Trenując Zambię i Wybrzeże Kości Słoniowej zwyciężał Puchar Narodów Afryki, a więc wie, jak przygotować drużynę na wielki turniej. Na MŚ w Katarze jego podopieczni sprawili sensacje turnieju pokonując Argentynę 2:1. Ostatecznie Arabia Saudyjska odpadła po fazie grupowej, ale zostawiła po sobie dobre wrażenie. Stąd zainteresowanie Herve Renardem, a dodatkowym atutem jest to, że posiada on polskie korzenie.

Nie od dziś wiadomo, że Cezary Kulesza ma wielką słabość do Andriya Shevchenko. To były świetny piłkarz, który zdobył doświadczenie również jako selekcjoner Ukrainy. Prowadząc reprezentacje swojego kraju awansował m.in. na Euro 2020, gdzie doszedł do ćwierćfinału turnieju. Co prawda mówi się, że duża w tym zasługa jego sztabu trenerskiego, a przede wszystkim Mauro Tassottiego, który odpowiadał w dużej mierze za sportowe aspekty w drużynie. Mimo wszystko Shevchenko już rok temu był bliski objęcia polskiej reprezentacji. Wydaje się, że tym razem również jest istotnym nazwiskiem w układance Cezarego Kuleszy.

Co z polską myślą szkoleniową?

Według bukmacherów, jeśli chodzi o Polaków, to szanse mają:

 • Adam Nawałka,
 • Marek Papszun,
 • Jan Urban.

Gdzieś tam wspomina się też o Michale Probierzu, który aktualnie prowadzi kadrę młodzieżową. Mimo wszystko kurs na jego kandydaturę jest znacznie wyższy niż na Nawałkę, Papszuna i Urbana. Wielu ekspertów podkreśla, że aktualnie w Polsce nie ma trenera, który mógłby aspirować do roli selekcjonera.

Adam Nawałka to nieco odgrzewany kotlet, ponieważ po tym, jak odszedł z reprezentacji w 2018 roku prowadził tylko Lecha Poznań i to krótko, z kiepskim efektem. Marek Papszun tymczasem związany jest umową z Rakowem Częstochowa. Trudno wyobrazić sobie sytuacje, że odchodzi on z tego klubu, który aktualnie przewodzi w tabeli Ekstraklasy. Nazwisko Jana Urbana przewijało się już przed rokiem. To wolny trener, a więc w teorii można by go najprościej zatrudnić w przeciwieństwie do Marka Papszuna.

W tym momencie nie znamy oficjalnej daty ogłoszenia nowego selekcjonera.

Jak typują gracze?

Według obstawiających typerów na Fuksiarz.pl faworytem użytkowników jest Marek Papszun. Większość klientów stawia właśnie na jego kandydaturę, a więc wbrew kursom bukmacherskim.

🔎 Oto, jak typują gracze Fuksiarz.pl następnego selekcjonera:

 • Marek Papszun – 43%
 • Nenad Bjelica – 29%
 • Herve Renard – 14%
 • Andriy Shevchenko – 14%

Darek - redaktor fuksiarza
Autor wpisu:

Darek

Fuksiarz w branży marketingu internetowego, a także zakładów bukmacherskich. Ekspert od obstawiania, a na SportFuks.pl zgłębiam tematykę zakładów sportowych.