Podwójna szansa – co to? Typy 1X, 12, X2

Darek

Obstawianie podwójnej szansy u bukmachera oznacza, że typujesz dwa z trzech możliwych wyników. W takiej sytuacji prawdopodobieństwo na skuteczny kupon rośnie. Gdzie możesz typować zakłady na podwójną szansę? Co oznaczają typy 1X lub X2? Wszystko, co jest związane z tym rynkiem, znajdziesz w naszym artykule!

Podwójna szans – co to jest?

W zakładach bukmacherskich podwójna szansa działa tylko w meczach, gdzie są możliwe trzy wyniki, czyli wygrana gospodarza, remis lub zwycięstwo gościa. W typach trzydrogowych (z 3 możliwościami) bukmacher może zastosować zakłady z podpórką, jak określa się potocznie obstawianie podwójnej szansy.

💡 Podwójna szansa to okazja na wytypowanie dwóch rozstrzygnięć z trzech oferowanych opcji. Słowem, jeśli mecz może zakończyć się trzema scenariuszami (1X2), to w przypadku podwójnej szansy dwa rezultaty oznaczają twoją wygraną. Od strony matematycznej, to znacząco zwiększa szanse na zwycięstwo u bukmachera.

Teoretycznie można założyć, że w klasycznym rynku 1X2 każda z opcji ma 33.33% szans na wejście. Dla porównania w podwójnej szansie masz 66.66% na udany kupon. Wszystko dlatego, że możesz wytypować np. 1X, czyli wygrana gości lub remis.

Zakłady z podpórką 1X, 12, X2: jak działają?

W środowisku typerów na podwójną szansę często mówi się, jako zakłady z podpórką. Dlaczego? Dlatego, że grając na dwa z trzech wyników zabezpieczasz się w pewien sposób na wypadek tego, jeśli spotkanie potoczy się nie po twojej myśli. Dzięki podwójnej szansie i tak możesz sięgnąć po wygraną.

Co musisz wiedzieć o zakładach na podwójną szansę, to im bardziej rośnie prawdopodobieństwo twojej wygranej – tym niższy kurs znajdziesz u bukmachera. Typy na 1X lub X2 charakteryzują się znacznie niższymi kursami niż klasyczne zakłady na wynik 1X2. Skąd to wynika? Po prostu z tego, że korzystając z podwójnej szansy masz większe prawdopodobieństwo na ogranie bukmachera.

Poniżej przedstawiamy przykładowe kursy z oferty Fuksiarz.pl na mecz Liverpool – Chelsea:

Zakłady 1X2:

  • Liverpool – 1.88
  • Remis – 3.75
  • Chelsea – 3.95

Zakłady na podwójną szansę:

  • 1X – 1.26
  • 1/2 – 1.28
  • X2 – 1.90

Gołym okiem widać, że wyższe współczynniki są w zakładach trzydrogowych, a więc typach na wynik 1X2.

podwójna szansa przykład
Co dokładnie oznaczają rynki z podwójnej szansy? Wyjaśniamy poniżej:

⚽ 1X – to zakład dwudrogowy, który oznacza wygraną gospodarzy lub remis. Przegrasz, jeśli w meczu lepszy okaże się gość.

⚽ 1/2 – to również zakład dwudrogowy, w którym przewidujesz, że wygra gospodarz lub gość. Przegrasz, jeśli w spotkaniu padnie remis.

⚽ X2 – kolejny z zakładów dwudrogowych, gdzie wskazujesz na remis lub zwycięstwo gościa. Przegrasz, jeśli mecz na swoją korzyść rozstrzygnie gospodarz.

Gdzie znajdziesz zakłady na podwójną szansę?

Podwójna szansa występuje tylko w tych sportach, gdzie w rozstrzygnięciu są możliwe trzy wyniki. Automatycznie to wyklucza takie dyscypliny jak tenis ziemny czy siatkówkę. W zakładach bukmacherskich można zaobserwować, że podwójna szansa przede wszystkim jest oferowana w typach na piłkę nożną.

Sporty, w których wytypujesz podwójną szansę:

✔️ piłka nożna

✔️ hokej na lodzie

✔️ piłka ręczna

Dyscypliny, gdzie nie znajdziesz typów na 1X/12/X2:

❌ tenis,

❌ siatkówka

Podwójna szansa działa w odniesieniu do całego spotkania, ale także 1. i 2. połowy. Co to oznacza? To że typy na 1X,12 czy X2 możesz postawić np. na rozstrzygnięcie po pierwszych 45 minutach w meczu piłkarskim. Taką opcje zakładów udostępnia bukmacher Fuksiarz.pl.

Typy na podwójną szansę: jak obstawiać?

Jak wynika ze statystyk analityków Fuksiarz.pl w 2022 roku łącznie gracze postawili 18% zakładów przedmeczowych na podwójną szansę. Co ciekawe, bardziej obleganym rynkiem były tylko typy na wynik 1X2. To pokazuje, że typerzy często sięgają po ten rodzaj zakładu. Kiedy warto go postawić?

✅ Gdy liczysz na niespodziankę w meczu underdoga z faworytem – wówczas zakład z podpórką (remis) może być wciąż po dość dobrym kursie, a jednocześnie ty zwiększysz swoje szanse na wygraną.

✅ Jeśli typujesz mecze drużyn, które rzadko remisują – w takiej sytuacji warto zagrać typ na 1/2.

Zakłady na podwójną szansę zwykle nie opłacają się w sytuacji, gdy stawiasz typ na faworyta. Załóżmy, że Real Madryt gra z Getafe. W takiej sytuacji typ na 1X, czyli zakład na wygraną Królewskich lub remis będzie po bardzo niskim kursie np. 1.05. Taki współczynnik niewiele daje w kontekście twojej potencjalnej wygranej na kuponie.

🔎 Porada do gry podwójnej szansy:
Zawodowi gracze typy na podwójną szansę stosują w celu ograniczenie ryzyka, kiedy to wieszczą niespodziewany rezultat w spotkaniu faworyta z outsiderem. W takiej sytuacji remis lub wygrana underdoga pozwala im cieszyć się z wygranej przy relatywnie opłacalnym kursie.

Przykład? Oto kursy na mecz Manchester City – Wolverhampton:

1 – 1.20

X – 7.00

2 – 14.00

x2 zakład
W typach na 1X2 Manchester City jest murowanym kandydatem do zwycięstwa. Jeśli jednak typer przewiduje niespodziewany rezultat i wygraną gości, to dodatkowo może zabezpieczyć się zakładem X2. W takiej sytuacji remis również pozwoli mu odnieść wygraną. Ile liczy kurs na remis lub wygraną Wolves? W tym przypadku 4.20.


Darek - redaktor fuksiarza
Autor wpisu:

Darek

Fuksiarz w branży marketingu internetowego, a także zakładów bukmacherskich. Ekspert od obstawiania, a na SportFuks.pl zgłębiam tematykę zakładów sportowych.