Single czy AKO. Który kupon bukmacherski bardziej się opłaca?

Darek

single ako

Single czy AKO? To pytanie nurtuje wielu graczy zakładów bukmacherskich, szczególnie na początku ich ścieżki związanej z obstawianiem. Zanim rozpoczniesz grę, warto sprawdzić, jakie zalety posiadają wybrane typy kuponów, a czego lepiej unikać. Dowiedz się, kiedy obstawiać zakłady pojedyncze, a kiedy wielokrotne. Graj świadomie i określ, który sposób obstawiania zakładów najbardziej Cię przekonuje.

Kupony bukmacherskie

💡 W zakładach bukmacherskich kupon stanowi podstawę rozliczenia wszystkich zakładów, które się na nim znajdują. To dowód na zawarcie umowy pomiędzy bukmacherem a użytkownikiem. Jedna strona (typer) decyduje się na zainwestowanie stawki przewidując wyniki określonych zdarzeń. Druga strona (bukmacher) przyjmuje zakład i deklaruje, że jeśli zostanie on prawidłowo rozstrzygnięty – rozliczy go zgodnie z kursem całkowitym, a także postawioną stawkę.

W zakładach stacjonarnych otrzymujesz fizyczny wydruk, jako kupon po zawarciu zakładów. U internetowych bukmacherów takich jak Fuksiarz.pl kupon generowany jest na koncie online – masz do niego podgląd w edycji profilu.

Co znajduje się na kuponie bukmacherskim?

Kupon postawiony u bukmachera to zbiór twoich typów, a także źródło danych, dzięki którym wiesz, ile otrzymasz w razie wygranej. Oto główne elementy wyświetlane na kuponie:

  • typy na mecze,
  • kursy poszczególnych selekcji wybranych na kuponie,
  • kurs całkowity,
  • stawka,
  • potencjalna wygrana.

Poniżej przedstawiamy przykładowy kupon od bukmachera Fuksiarz:

kupon fuksiarz

Rodzaje kuponów bukmacherskich

Jeden mecz na podbicie – któż o nim nie słyszał? Często konstruując swój kupon, decydujemy się na dodanie jeszcze jednego meczu w celu zwiększenia ewentualnej wygranej. Dołożenie dodatkowego spotkania często wiążę się z postawieniem mało przemyślanego typu, który często okazuje się przegrany i uniemożliwia wygraną, marnując potencjał innych – przemyślanych spotkań.

Działanie pod wpływem impulsu czy też przeczucia może być dobre, ale nie na dłuższą metę. 🔎 Najlepiej jest zawrzeć na kuponie mniejszą liczbę zdarzeń, ale takich, co do których mamy przekonanie poparte argumentami. Spójrzmy więc na rodzaje kuponów, które możemy grać u bukmacherów.

Singiel – kupon na zakład pojedynczy

Kiedy na swoim kuponie umieszczamy tylko jedno zdarzenie, mamy teoretycznie największą szansę na wygraną. Oczywiście musi być to zdarzenie w granicach zdrowego rozsądku i nie możemy oczekiwać, że jedno zdarzenie z kursem 15.0 załatwi sprawę. Przy graniu singli należy ocenić, w jakim stopniu są one opłacalne. Gdy wybierzemy pozycje ze zbyt małym kursem, możemy zarobić niewiele albo nie zarobić nic. A przecież nie chodzi o to, żeby wiele ryzykować i wygrywać małe kwoty.

Przykład zakładu SOLO:

zakład solo

Singiel jest opcją najbezpieczniejszą, gdyż z matematycznego punktu widzenia, będziemy mieli 33% lub 50% szans na trafienie zdarzenia w zależności od tego, czy jest to zdarzenie dwu, czy trzydrogowe. Istotny jest oczywiście także kurs, który określa w dużej mierze prawdopodobieństwo trafienia wybranego zdarzenia. W tym miejscu dowiesz się, jak czytać kursy bukmacherskie?

Kupony single dedykowane są dla graczy, którzy operują większymi stawkami w zakładach. Należy pamiętać, że stawiając dużą kwotę na jedno zdarzenie, trzeba je uprzednio porządnie przeanalizować. Na naszym blogu znajdziesz typy i zapowiedzi wielu meczów z różnych dyscyplin sportowych.

Zalety kuponów Single:

✔️ krótka droga do zwycięstwa – tylko jeden mecz,

✔️ polecane zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych graczy,

✔️ wyższy procent wygranych niż w zakładach AKO.

Wady zakładów SOLO:

❌ potrzeba wysokiej stawki, żeby osiągać wyższe wygrane.

AKO – kupon na zakłady akumulowane

Kiedy na kuponie umieścimy, co najmniej dwa zdarzenia, mamy do czynienia z zakładem akumulowanym. Niektórzy bukmacherzy określają je jako zakład wielokrotny, a jeszcze inni mówią po prostu AKO.

Bardziej doświadczeni gracze lubują się w zakładach o nazwie double i treble, czyli odpowiednio kupony z dwoma i z trzema zdarzeniami. Część typerów określa treble jako górną granicę zdarzeń na kuponie i rezygnuje z dodawania większej liczby meczów. Głównym celem jest to, aby podwoić włożoną sumę, więc kurs u polskich bukmacherów musi przekraczać 2.00.

Kupony AKO są bardziej ryzykowne ze względu na to, że wszystkie zdarzenia muszą być trafione, abyśmy mogli cieszyć się z wygranej. Nie jest to proste i doskonale wiedzą o tym gracze, którym jeden mecz potrafi zepsuć resztę odpowiednio wytypowanych. Oczywiście szanse gracza są większe, by trafił jedno zdarzenie niż trzy. To jednak do gracza należy ostateczna decyzja, na jaki kupon postawi.

Przykład kuponu AKO:

kupon ako

Część graczy tworzy tak zwane “taśmy”. To znaczy, że za niewielką kwotę stawiają bardzo dużą liczbę zdarzeń i liczą na pokaźną wygraną. Takie kupony służą przeważnie jedynie zwiększeniu emocji przy oglądaniu meczów, gdyż szansa na ich wejście jest raczej niewielka.

Zalety kuponów AKO:

✔️ możliwa wysoka wygrana przy małej stawce,

✔️ kilka małych kursów może dać razem zadowalającą sumę,

✔️ przy większej liczbie zdarzeń na kuponie, nawet niski kurs znacznie podwyższa ewentualną wygraną,

✔️ dodatkowe promocje na kupony akumulowane.

Wady zakładów akumulowanych:

❌ matematycznie mniejsza szansa na wygraną,

❌ konieczność zagrania minimum dwóch typów,

❌ jeden błąd przekreśla szanse na wygraną.

AKO BOOST i promocje w zakładach akumulowanych

Bukmacherzy często na zakłady AKO oferują dodatkowe promocje. Zwykle mają one na celu powiększenie wygranej. W przypadku AKO BOOST im więcej typów na kupon dodasz – tym więcej możesz odebrać w bonusie. Jeden z legalnych operatorów, czyli Fuksiarz.pl podszedł do zakładów akumulowanych w nieco inny sposób. W tym przypadku również otrzymasz wyższy bonus, dzięki dodatkowym typom na kuponie, ale będzie to zwrot stawki, a nie powiększona wygrana. Cashback bez limitu dotyczy przegranych kuponów AKO.

Promocja działa od zakładu, na którym znajdzie się minimum jedno zdarzenie. Im więcej typów dodasz – tym większy bonus w razie porażki otrzymasz. W ramach tej akcji od Fuksiarza możesz odebrać 50% cashback do 200 zł. Wówczas twoje AKO musi składać się z przynajmniej 15 selekcji:

cashback ako fuksiarz

Obstawianie kuponów AKO w Fuksiarzu może być o tyle dochodowe, że w razie porażki otrzymasz zwrot stawki, który nie podlega obrotowi.

Zakłady systemowe w Fuksiarz.pl

Dobrym pomysłem może okazać się granie zakładów systemowych. Mają one na celu zapewnić pewne zabezpieczenie przed przegraną. Zakład systemowy pozwala na zgarnięcie pieniędzy nawet mimo pomyłki na kuponie. Jeden nietrafiony mecz nie musi oznaczać straty pieniędzy. Brzmi dobrze?

Przykład zakładu systemowego:

kupony systemowe

Przy tego typu zakładach należy pogrupować zdarzenia na kuponie, najlepiej według szans sprawdzenia się. Wtedy przykładowo część zdarzeń znajdzie się w grupie z tymi bardziej pewnymi, a część zostanie przydzielona do tych ryzykownych.

Zakład systemowy daje nam możliwość wygranej, nawet gdy nie wszystkie zdarzenia zostaną wytypowane poprawnie. W przeciwieństwie do kuponów AKO zostawiamy sobie pewien margines błędu, który nie powoduje porażki.

FAQ

  • Co to jest singiel w zakładach bukmacherskich?

U bukmacherów singiel to kupon pojedynczy, na którym znajduje się tylko jeden typ/mecz.

  • Czym jest kupon AKO?

Kupon AKO to inaczej zakład akumulowany, gdzie jest wytypowane przynajmniej dwa zdarzenia.

  • Co jest lepsze: singiel czy AKO?

Z punktu widzenia matematyki łatwiej trafić zakład pojedynczy.

Czytaj także:


Darek - redaktor fuksiarza
Autor wpisu:

Darek

Fuksiarz w branży marketingu internetowego, a także zakładów bukmacherskich. Ekspert od obstawiania, a na SportFuks.pl zgłębiam tematykę zakładów sportowych.