Valuebet – co to jest? Czy warto grać valuebet?

Darek

Valuebet daje przewagę nad bukmacherem – z takim stwierdzeniem spotkało się niewątpliwie wielu pasjonatów zakładów bukmacherskich. Jeśli obstawiasz zakłady i interesujesz się tematyką bukmacherską, prawdopodobnie pojęcie „valuebet” jest Ci już znane. Czy wiesz jednak, czym dokładnie są zdarzenia z dużym „value” i jak oszacować ich wartość? Przyjrzyjmy się nieco lepiej wspomnianym zakładom i sprawdźmy, czy rzeczywiście są sposobem na zyskanie profitu.

Czym jest Valuebet?

Na różnych witrynach poświęconych zakładom bukmacherskim można znaleźć wiele definicji valuebetów. My jednak skłaniamy się ku tej najbardziej przystępnej, która mówi, że są to zakłady, które mają wartość (value). Które pozycje mają wspomnianą „wartość”? Chodzi tu przede wszystkim o zakłady, na które bukmacher wystawił zbyt wysoki kurs w porównaniu do jego prawdopodobieństwa.

💡 Valuebet to błędne oszacowanie prawdopodobieństwa przez bukmachera. Wówczas w ofercie pojawia się atrakcyjny kurs w porównaniu do faktycznego stanu rzeczy. Dla typera to sygnał, że taki zakład warto postawić.

Z valuebetów mogą korzystać zarówno bardziej, jak i mniej zaawansowani gracze. Kluczową kwestią jest odnajdywanie odpowiednich zakładów, które mają duże value. W dłuższej perspektywie daje to przewagę nad bukmacherem, co może wiązać się z osiąganiem lepszych rezultatów.

Jak sprawdzić, czy zakład jest Valuebetem?

Valuebety można odnaleźć w każdej dyscyplinie sportowej, co więcej zakłady o dużej wartości można wyselekcjonować także w wydarzeniach pozasportowych, oferowanych przez bukmachera. Do obliczenia wartości zakładu stosowany jest prosty wzór. Jako że nie sposób znaleźć go w tablicy wzorów matematycznych, przedstawimy jego oznaczenia oraz sposób działania.

v – wartość zakładów (value)

k – kurs bukmacherski podany w formie dziesiętnej

p – prawdopodobieństwo wybranego typu podane w procentach i podzielone przez 100.

📈 W momencie, kiedy wartość przekracza 1, to zakład możemy nazwać Valuebetem.

Jeśli wartość wynosi dokładnie 1 szansę bukmachera i gracza są wyrównane. Z kolei, jeśli w kalkulacji zakład osiąga wartość poniżej 1, to w teorii przewagę posiada bukmacher. Granie spotkań o wartości V<1 nie jest oczywiście czymś niespotykanym i bezmyślnym – takie zakłady również są obstawione przez graczy i także potrafią przynieść profit w typach bukmacherskich.

Obliczanie Value w zakładach

Jak wygląda obliczanie Value w praktyce? Pokażemy to na przykładzie minionej już walki UFC pomiędzy Curtisem Blaydesem, a Derrickiem Lewisem. Kurs na Lewisa ówcześnie wahał się od 3.50 do nawet 4.30. Przyjmijmy, zatem wartość pośrednią, czyli 3.90. W MMA, a szczególnie w wadze ciężkiej o zwycięstwie może decydować zaledwie jeden cios. Obaj zawodnicy prezentują podobny poziom sportowy. O ile Blaydes posiada lepsze zapasy, to Lewis dysponuje większą siłą ciosu i lepszą stójką. Obiektywne prawdopodobieństwo wygranej Derricka Lewisa można było bez  najmniejszych manipulacji ustalić na 50%.

v=?

p=50%/100=0,5

k=3.9

v=3.9*0.5=1,95

Jak widzimy wzór wskazał we wspomnianym przypadku niezwykle wysokie value w postaci 1,95! Osiągnął niemal dwukrotność wartości 1, która świadczy o wyrównanych szansach bukmachera i gracza. W zakładach na mieszane sztuki walki możemy często znaleźć podobne perełki, warto więc regularnie sprawdzać zakładkę “MMA” na Fuksiarz.pl.

Valuebet w praktyce

🎾 W ćwierćfinale Roland Garros 2022 Rafael Nadal zmierzył się z Novakiem Djokovicem. W kursach bukmacherskich zdecydowanym faworytem tego starcia był popularny „Nole”. Wystarczy spojrzeć na poniższe współczynniki:

djokovic nadal valuebet

Skąd wzięła się tak duża przewaga Djokovica nad Nadalem? Serb wygrał z Hiszpanem przed rokiem w półfinale French Open na tych samych kortach. Co więcej, Djokovic kilkanaście dni wcześniej triumfował w rzymskim turnieju. Widać było, że jego dyspozycja na kortach ziemnych jest coraz lepsza. Tymczasem w kontekście Rafy Nadala chodziły słuchy o jego problemach zdrowotnych. Poza tym Hiszpan wcześniej musiał grać aż pięć setów z Felixem Augerem Aliassime.

Pomimo pewnych kłopotów Rafy Nadala trzeba było pamiętać, że to on jest rekordzistą w wygranych, jeśli chodzi o korty Rolanda Garrosa. Przed nim nikt tak często nie zwyciężał na ceglanych nawierzchniach. Dla Nadala to naturalne środowisko, a więc Novak Djoković musiał liczyć się z tym, że gra z przeciwnikiem na jego ulubionej nawierzchni. A co więcej – było wiadomo, że publiczność będzie po stronie Rafy Nadala. Można było dojść do wniosku, że jeśli Hiszpan ma gdzieś wygrać z Djokovicem to właśnie na paryskich kortach.

W naszym przekonaniu szanse rozkładały się następująco:

  • Djokovic – 55%
  • Nadal – 45%

W tej sytuacji gołym okiem było widać, że kurs na zwycięstwo Nadala (2.85) jest wyjątkowo atrakcyjny. Czy faktycznie tak było?

0.45 (prawdopodobieństwo) * 2.85 (kurs) = 1.28. Wynik jest większy od 1, a więc mieliśmy do czynienia z valuebetem.

Jak się potoczył mecz? Rafael Nadal odniósł dość pewne zwycięstwo w stosunku 3:1 w setach.

Jak oszacować prawdopodobieństwo zdarzenia?

Pierwsze pytanie, jakie pojawiło się przy powyższych rachunkach to zapewne: Jak ustalić wartość prawdopodobieństwa wygrania zakładu? Tutaj kwestia nie znajduje się w sztywnych ramach i jest szacunkowa. Gracz ustala, na jakim poziomie procentowym znajduje się prawdopodobieństwo wygranej analizowanego zakładu. Wartość nie bierze się jednak znikąd i wpływa na nią wiele czynników.

🔎 Monitorowanie kursów wielu bukmacherów – bukmacherzy ustalają kursy na podobnym pułapie. Czasem jednak zdarzają się przypadki, w których kurs u większości firm wynosi od 1.20-1.30, a jeden bukmacher wystawił mnożnik w wysokości przykładowo 1.53. Jest to sygnał, żeby dokładniej przyjrzeć się konkretnej pozycji i rozważyć jej zagranie po zawyżonym kursie. Nie należy jednak podejmować decyzji włącznie na podstawie wspomnianego czynnika.

🔎 Valuebety a promocje – to, że promocje mogą mieć znaczenie przy value etach, to dość innowacyjna teoria. Faktycznie jednak niektóre funkcje bukmachera mogą znacznie pomóc w trafieniu wartościowego meczu. W tym przypadku pod lupę warto wziąć promocję Early Payout zakładów bukmacherskich Fuksiarz. Pozwala ona na rozliczenie spotkania jeszcze przed końcowym gwizdkiem, w momencie, kiedy wytypowana drużyna piłkarska osiągnie dwubramkową przewagę. W takim przypadku końcowy rezultat nie ma już znaczenia. Wobec tego, jeśli w bardzo wyrównanym spotkaniu jeden z zespołów wyjdzie na dwubramkowe prowadzenia, gracz nie musi martwić się comebackiem przeciwnej ekipy i tym samym przegraną zakładu. Promocję tę jako jedną z niewielu możemy z pewnością zaliczyć do czynników, które zwiększają Value wybranego meczu. 

🔎 Spadki kursów – gwałtowne spadki kursów u bukmacherów zwiastują istotne zmiany w kontekście obstawianego wydarzenia. Może być to kontuzja kluczowego zawodnika, jeśli typujemy sport zespołowy, lub niewielki uraz gracza, który zdecydował się nie rezygnować z występu (sporty indywidualne). Powodów wahania kursów może być oczywiście wiele. Często bardziej zaawansowani gracze, wyszukuję dużych spadków i możliwe szybko obstawiają drużynę, która zyskuje miano murowanego faworyta bukmacherów. Oczywiście spadek kursu nie jest równoznaczny z wygraną, ale może sugerować obecność valuebeta.

🔎 Statystyki – wnikliwa analiza statystyk i historii potyczek zespołów/zawodników, to ważny element szacowania prawdopodobieństwa zdarzenia. Aktualna dyspozycja, kontuzje, historia bezpośrednich spotkań pozwolą na stwierdzenie, czy przypadkiem bukmacher nie wystawił zbyt dużego kursu na konkretną pozycję w ofercie. O ile o statystyki możemy być w miarę spokojni, to absencje warto sprawdzać w co najmniej dwóch źródłach – Internet jest często pełen sprzecznych informacji.

🔎 Bieżące informacje/newsy  – czynnik ten jest powiązany nieco z wcześniej wspomnianymi statystykami. Tutaj jednak niezbędna będzie aktualna wiedza o sytuacji klubów/zawodników oraz regularne śledzenie witryn i mediów społecznościowych. Stałe aktualizowanie posiadanych informacji pozwoli dowiedzieć się o istotnych zdarzeniach, które mogą zadecydować o końcowym rezultacie zakładu, a bukmacher nie uwzględnił ich w aktualizacji swoich kursów. 

Gdzie szukać valuebetów?

Nie jest tajemnicą, że valuebetów warto szukać w dyscyplinach, którymi się interesujemy.

⚽ Obstawianie wartościowych zakładów jest procesem długofalowym, który wymaga od nas weryfikacji wielu informacji i zainteresowania konkretną materią. Zamiłowanie do wybranej dyscypliny oznacza często, że posiadamy z jej zakresu najświeższe informacje, sporą wiedzę oraz jej analiza nie jest dla nas kłopotliwa. Jeśli połączmy nasze hobby z uważnym śledzeniem kursów oraz wykażemy się optymalną cierpliwością, możemy osiągnąć naprawdę wymierne zyski. W poszukiwaniach Valuebetów sprzyja bogata oferta bukmacherów. W przypadku zakładów bukmacherskich Fuksiarz.pl to ponad 22 dyscypliny sportowe i zakłady specjalne.  

Czy Value Bet to pewny zysk?

Valuebet to z pewnością zakład, który jest warty uwagi. Sam fakt mianowania jakiejś pozycji wartościowym zdarzeniem oznacza, że zainteresowaliśmy się nią i poznaliśmy na jej temat więcej szczegółów niż przy standardowych zakładach. Trzeba jednak pamiętać, że sport jest nieprzewidywalny i przy każdym zakładzie, w tym valuebetach trzeba się liczyć z porażką.

Jeśli chodzi o przegrane, istotne będzie rozsądne stawkowanie, które może zapewnić nam zysk, ale jednocześnie po kilku przegranych z rzędu nie naruszy odczuwalnie naszego budżetu. Wszelkie obstawione zakłady warto zapisywać, by w ustalonym okresie, robić podsumowanie zysków i rozważyć ewentualnie zmianę taktyki. 

Value Bet to przewaga nad bukmacherem – podsumowanie?

💪 Trzeba przyznać, że dobrze przemyślany Value Bet może stać się potężną bronią w rękach graczy. Rozsądne podejście, solidna analiza i nieco szczęścia mogą sprawić, że obstawione zakłady przyniosą duży profit. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że wartościowych zdarzeń jest niezwykle mało w porównaniu do całej oferty proponowanej przez bukmacherów. Ich selekcja jest czasochłonna i wymaga dużo poświęcenia. Przede wszystkim gracz musi wykazać się stoicką cierpliwością.

Gra Valuebetów okażę się jednak z pewnością znacznie korzystniejsza od nieprzemyślanych spotkań scalonych w jeden kupon, który oparty jest jedynie na wielkich nadziejach gracza.

FAQ

  • Czy na Fuksiarz.pl są Value Bety?
Tak u bukmachera Fuksiarz można znaleźć Valuebety.
  • W jakich dyscyplinach występują Value Bety?
Valuebety mogą trafić się w każdej dyscyplinie sportowej. Można je odnaleźć także w zakładach pozasportowych.
  • Jak oszacować prawdopodobieństwo zdarzenia, które jest niezbędne przy odnalezieniu Valuebetów?
Prawdopodobieństwo zdarzenia jest zależne od wielu czynników. Należy obserwować m.in. wahania kursów, aktualne statystyki oraz newsy z danej dyscypliny.
  • Czy Valuebet to gwarancja sukcesu?
Valuebety to ciągle zakłady sportowe, które są zależne od wielu czynników. Choć Valuebety rzeczywiście mają potencjał, by dać zarobić, trzeba liczyć się z możliwą porażką i rozsądnie zarządzać stawkami.

Darek - redaktor fuksiarza
Autor wpisu:

Darek

Fuksiarz w branży marketingu internetowego, a także zakładów bukmacherskich. Ekspert od obstawiania, a na SportFuks.pl zgłębiam tematykę zakładów sportowych.