Jak czytać kursy bukmacherskie?

Darek

Kursy bukmacherskie są liczbami, które odwzorowują szanse na sprawdzenie się danego zdarzenia. Przykładowo przy meczu piłki nożnej będziemy mogli zauważyć trzy osobne kursy na podstawowe rezultaty 1X2. Chodzi o zwycięstwo gospodarzy, remis i wygraną gości. Jednak kursów do jednego meczu może być o wiele więcej i mogą one określać najrozmaitsze wydarzenia, o które gracze mają możliwość się zakładać. 

Czym są kursy bukmacherskie?

Kursy bukmacherskie stanowią ułatwienie dla graczy, aby swobodniej mogli się poruszać w świecie zakładów bukmacherskich. Są nieodłącznym i fundamentalnym elementem tej branży, więc należy je dobrze rozumieć. Jedne kursy będą niższe inne wyższe, a jeszcze inne określane mianem “pewniaka”. Najprościej mówiąc, to opisanie szans, które już na pierwszy rzut oka dają nam pewien pogląd na dane zdarzenie. Poza tym pomagają graczowi przewidzieć, na jaką wygraną może liczyć. Kursy są bardzo przyjazne graczom i łatwiej z nimi działać i wykonywać swoje obliczenia.

Podstawowa zależność przy kursach bukmacherskich, którą trzeba znać to ich wysokość do prawdopodobieństwa zajścia zdarzenia. Wysoki kurs oznacza mniejszą szansę, że dane zdarzenie się sprawdzi i odwrotnie. Niskie kursy częściej się sprawdzają, przez co są mniej zyskowne dla graczy. Sztuka obstawiania polega na tym, aby znaleźć odpowiedni kurs, który nie będzie nadto ryzykowny, a może potencjalnie przynieść wygraną.

📈 Niski kurs = duże prawdopodobieństwo

📉 Wysoki kurs = małe prawdopodobieństwo

🔎 Niskie kursy charakteryzują się znacznie mniejszym mnożnikiem, co przekłada się na mniej okazałe wygrane. Wysokie kursy pozwalają więcej zarobić przy mniejszym wkładzie finansowym.

Rodzaje kursów bukmacherskich

Branża bukmacherska nie zamyka się tylko na Europie. Stąd wzięły się różne rodzaje kursów bukmacherskich, które są stosowane w różnych regionach świata. W ten sposób każdy może w łatwy sposób dowiedzieć się, jakie są przewidywane szanse na to, że wygra. Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom kursów.

 • dziesiętne – najpopularniejszy w Polsce rodzaj kursu i prawdopodobnie najprostszy w zrozumieniu. Przy zdarzeniach dwudrożnych, gdzie dla obu występuje taka sama szansa zajścia (np. rzut monetą), kurs dziesiętny wynosi 2.0. Prawdopodobieństwo orła lub reszki wynosi 50%, więc łatwo policzyć, że gdy 100% podzielimy na 50%, wyjdzie nam 2. Stąd kurs 2.0 w zapisie dziesiętnym. W zakładach bukmacherskich wygląda to nieco inaczej, bo operatorzy chcąc zarobić nakładają marżę za oferowane usługi. Przykładowo 10%, które pomnożone przez 2, da nam ostatecznie kurs w wysokości 1.8 na oba zdarzenia. Żeby sprawdzić prowizję pobieraną przez bukmachera w meczu piłki nożnej, wystarczy podzielić 100% przez każdy z kursów i zsumować wyniki procentowe. Brakująca część do setki będzie oznaczać marżę bukmachera.
kursy dziesiętne
 • ułamkowe – w ojczyźnie zakładów, czyli Wielkiej Brytanii, znacznie częściej korzysta się z zapisu ułamkowego. Początkowo może on odstraszać i być niezrozumiały, ale nie jest tak skomplikowany, jakby się mogło wydawać. Na przykład 8/2 lub 2/1. Jak należy je odczytywać? Trzeba dokonać dzielenia, które wskazuje kurs i dodać liczbę 1. W końcowym rozrachunku wyjdzie nam nasz kurs dziesiętny. 8/2+1=5, a 2/1+1=2. Jak widać, nie ma w tym nic trudnego.
 • amerykańskie – dzielą się na ujemne i dodatnie. Z ujemnych dowiadujemy się, jaką kwotę trzeba postawić, żeby otrzymać 100 jednostek. W przypadku dodatnich uzyskujemy informację o zysku w momencie postawienia 100 jednostek. 
 • indonezyjskie – jest odpowiednikiem amerykańskiego podzielonym przez 100. To znaczy, że indonezyjska wersja zakłada przeliczenie na 1 jednostkę, zamiast na 100.
 • malezyjskie – są podobne do poprzednich. Bierze się w tym przypadku stosunek wysokości stawki do ewentualnego zysku. Różnica polega na tym, że dodatni kurs dotyczy zysku w przeliczeniu na 1 jednostkę. Kurs ujemny pokazuje jaką kwotę należy postawić, żeby wygrać 1 jednostkę.

Jak ocenić szanse na wygraną przy pomocy kursów?

Znamy już różne rodzaje kursów bukmacherskich i wiemy, co mają oznaczać. Co, jeśli bardziej czytelne są dla nas wyniki procentowe? Żaden problem. Korzystając z domniemanego prawdopodobieństwa, możemy poznać procentową szansę na przykład na zwycięstwo jednej z drużyn. Jeżeli podzielimy 100% przez kurs dziesiętny interesującego nas zdarzenia, możemy uzyskać informację o tym, jaka jest możliwość, by ono doszło do skutku.

💡 Przykładowo 100% dzielimy na kurs 1.85 i otrzymujemy wynik 54%. To znaczy, że szansa na wygraną danego zespołu wynosi właśnie 54%.

Jak ustalane są kursy?

W zakładach bukmacherskich kursy ustalane są przed traderów zwanych oddsmakerami. Co prawda wiele zdarzeń obsługiwanych jest przez sztuczną inteligencje, co jednak nie zmienia faktu, że analitycy również pracują nad ofertą kursową. Tego rodzaju pracownicy bukmachera dbają o to, aby kursy odzwierciedlały sytuacje drużyn przed meczem, jak i w trakcie spotkania.

Pierwsze co robią bukmacherzy to określają prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia. Co dalej? Następnie stosują podstawowy wzór, który pozwala uzyskać kurs bukmacherski:

1/prawdopodobieństwo – w ten sposób dowiesz się, jaki powinien być kurs na dane wydarzenie.

Oddsameker ocenił prawdopodobieństwo zakładu na 65%. W takiej sytuacji kurs wyniesie: 1/0.65 = 1.53.

Marża bukmacherska

Co ma wpływ na poziom kursów, to nie tylko ocena potencjału sportowego, ale też marża nakładana przez bukmachera. To niejako koszt, który ponosi każdy typer korzystający z kursów bukmacherskich. Firmy nakładają marżę, żeby bez względu na wynik zakładu osiągnąć pewne zyski. Średnia marża w typach na piłkę nożną wynosi 7-5%. Co to oznacza? To że o tyle są obniżone kursy niż faktycznie powinna wynosić ich wartość.

📊 Jak wynika z naszych analiz w zakładach na wynik 1X2 u bukmachera Fuksiarz.pl średnia marża nie przekracza 6%.

Co wpływa na kursy u bukmachera?

Bukmacherzy prawdopodobieństwo zakładu oceniają w oparciu o podobne wskaźniki, co typerzy. W tym przypadku istotną rolę odgrywają takie informacje jak forma zespołu, statystyki, sytuacja kadrowa i atmosfera wokół drużyny. Kryteria te mogą ulegać zmianie w zależności od dyscypliny – dla przykładu w tenisie ważną rolę pełni m.in. nawierzchnia, na której rozgrywany jest mecz.

📋 Analitycy bukmacherscy przed wystawieniem kursu zwracają uwagę na:

 • formę,
 • statystyki,
 • bilans H2H,
 • miejsce rozgrywania meczu,
 • informacje wokół wydarzenia: atmosfera w szatni,
 • sytuacje kadrową: kontuzje, absencje,
 • ilość zawieranych zakładów na dane rozstrzygnięcie.

Jeśli dany typ cieszy się zdecydowanie większą popularnością, to może to powodować lekki spadek kursu. Wahania kursowe determinowane są też przez pozostałe aspekty np. informacje z ostatniej chwili odnośnie kluczowego zawodnika itd.

Kursy u bukmachera Fuksiarz

kursy boost

Fuksiarz wystawia kursy na zakłady przedmeczowe i LIVE. Co więcej, dzięki promocji Mega Kursy Boost możesz obstawiać popularne zdarzenia po kursach wyższych niż w standardowej ofercie. W takim przypadku czekają Cię po prostu większe wygrane. Zakładka BOOST u tego operatora aktualizowana jest na bieżąco, co oznacza, że codziennie możesz liczyć na nowe zdarzenia po niższej marży.


Darek - redaktor fuksiarza
Autor wpisu:

Darek

Fuksiarz w branży marketingu internetowego, a także zakładów bukmacherskich. Ekspert od obstawiania, a na SportFuks.pl zgłębiam tematykę zakładów sportowych.