Jak czytać kursy bukmacherskie?

'. get_the_author() .'

Kursy bukmacherskie są liczbami, które odwzorowują szanse na sprawdzenie się danego zdarzenia. Przykładowo przy meczu piłki nożnej będziemy mogli zauważyć trzy osobne kursy na podstawowe rezultaty. Chodzi o zwycięstwo gospodarzy, remis i wygraną gości. Jednak kursów do jednego meczu może być o wiele więcej i mogą one określać najrozmaitsze wydarzenia, o które gracze mają możliwość się zakładać. 

Czym są kursy bukmacherskie?

Kursy bukmacherskie stanowią ułatwienie dla graczy, aby swobodniej mogli się poruszać w świecie zakładów bukmacherskich. Są nieodłącznym i fundamentalnym elementem tej branży, więc należy je dobrze rozumieć. Jedne kursy będą niższe inne wyższe, a jeszcze inne określane mianem “pewniaka”. Najprościej mówiąc, to opisanie szans, które już na pierwszy rzut oka dają nam pewien pogląd na dane zdarzenie. Poza tym pomagają graczowi przewidzieć, na jaką wygraną może liczyć. Kursy są bardzo przyjazne graczom i łatwiej z nimi działać i wykonywać swoje obliczenia.

Podstawowa zależność przy kursach bukmacherskich, którą trzeba znać to ich wysokość do prawdopodobieństwa zajścia zdarzenia. Wysoki kurs oznacza mniejszą szansę, że dane zdarzenie się sprawdzi i odwrotnie. Niskie kursy częściej się sprawdzają, przez co są mniej zyskowne dla graczy. Sztuka obstawiania polega na tym, aby znaleźć odpowiedni kurs, który nie będzie nadto ryzykowny, a może potencjalnie przynieść wygraną.

Rodzaje kursów bukmacherskich

Branża bukmacherska nie zamyka się tylko na Europie. Stąd wzięły się różne rodzaje kursów bukmacherskich, które są stosowane w różnych regionach świata. W ten sposób każdy może w łatwy sposób dowiedzieć się, jakie są przewidywane szanse na to, że wygra. Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom kursów.

  • dziesiętne – najpopularniejszy w Polsce rodzaj kursu i prawdopodobnie najprostszy w zrozumieniu. Przy zdarzeniach dwudrożnych, gdzie dla obu występuje taka sama szansa zajścia (np. rzut monetą), kurs dziesiętny wynosi 2.0. Prawdopodobieństwo orła lub reszki wynosi 50%, więc łatwo policzyć, że gdy 100% podzielimy na 50%, wyjdzie nam 2. Stąd kurs 2.0 w zapisie dziesiętnym. W zakładach bukmacherskich wygląda to nieco inaczej, bo operatorzy chcąc zarobić nakładają marżę za oferowane usługi. Przykładowo 10%, które pomnożone przez 2, da nam ostatecznie kurs w wysokości 1.8 na oba zdarzenia. Żeby sprawdzić prowizję pobieraną przez bukmachera w meczu piłki nożnej, wystarczy podzielić 100% przez każdy z kursów i zsumować wyniki procentowe. Brakująca część do setki będzie oznaczać marżę bukmachera.
  • ułamkowe – w ojczyźnie zakładów, czyli Wielkiej Brytanii, znacznie częściej korzysta się z zapisu ułamkowego. Początkowo może on odstraszać i być niezrozumiały, ale nie jest tak skomplikowany, jakby się mogło wydawać. Na przykład 8/2 lub 2/1. Jak należy je odczytywać? Trzeba dokonać dzielenia, które wskazuje kurs i dodać liczbę 1. W końcowym rozrachunku wyjdzie nam nasz kurs dziesiętny. 8/2+1=5, a 2/1+1=2. Jak widać, nie ma w tym nic trudnego.
  • amerykańskie – dzielą się na ujemne i dodatnie. Z ujemnych dowiadujemy się, jaką kwotę trzeba postawić, żeby otrzymać 100 jednostek. W przypadku dodatnich uzyskujemy informację o zysku w momencie postawienia 100 jednostek. 
  • indonezyjskie – jest odpowiednikiem amerykańskiego podzielonym przez 100. To znaczy, że indonezyjska wersja zakłada przeliczenie na 1 jednostkę, zamiast na 100.
  • malezyjskie – są podobne do poprzednich. Bierze się w tym przypadku stosunek wysokości stawki do ewentualnego zysku. Różnica polega na tym, że dodatni kurs dotyczy zysku w przeliczeniu na 1 jednostkę. Kurs ujemny pokazuje jaką kwotę należy postawić, żeby wygrać 1 jednostkę.

Domniemane prawdopodobieństwo – jak ocenić szanse na wygraną?

Znamy już różne rodzaje kursów bukmacherskich i wiemy, co mają oznaczać. Co, jeśli bardziej czytelne są dla nas wyniki procentowe? Żaden problem. Korzystając z domniemanego prawdopodobieństwa, możemy poznać procentową szansę na przykład na zwycięstwo jednej z drużyn. Jeżeli podzielimy 100% przez kurs dziesiętny interesującego nas zdarzenia, możemy uzyskać informację o tym, jaka jest możliwość, by ono doszło do skutku.

Przykładowo 100% dzielimy na kurs 1.85 i otrzymujemy wynik 54%. To znaczy, że szansa na wygraną danego zespołu wynosi właśnie 54%.

Kursy u bukmachera Fuksiarz

Kursy wyższe niż w standardzie znajdują się w Fuksiarz w zakładce Boost.

Fuksiarz proponuje atrakcyjne kursy na zakłady przedmeczowe i LIVE. Co więcej, dzięki naszej promocji Mega Kursy Boost możesz obstawiać popularne zdarzenia po kursach wyższych niż w standardowej ofercie. W takim przypadku czekają Cię po prostu większe wygrane. Bonusy bukmacherskie to nasza specjalność. Na graczy Fuksiarz czeka wiele innych ciekawych promocji, które przyniosą wiele korzyści. Sprawdź nas!


Fuksiarz - redaktor fuksiarza
Autor wpisu:

Fuksiarz Blog

Bio integer fringilla pharetra rhoncus. Praesent tempor erat at purus tristique, a iaculis orci rhoncus. Suspendisse placerat ante ut nisl condimentum, iaculis tristique libero iaculis.