Zakłady długoterminowe

Darek

Zakłady bukmacherskie to nie tylko obstawianie konkretnych spotkań. Gracze lubią także stawiać na zdarzenia dotyczące np. całych rozgrywek lub turniejów. Przed każdym sezonem lub wielką imprezą sportową pojawiają się dywagacje ekspertów na temat tego, kto ostatecznie zwycięży. Właśnie na potrzeby takich przewidywań powstały zakłady długoterminowe. Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo.

Czym są zakłady długoterminowe?

💡 Zakłady długoterminowe to typy, do których rozstrzygnięcia musi upłynąć więcej czasu i na dane zdarzenie składa się kilka pomniejszych rozłożonych w czasie. Może to być zakład, którego wynik poznamy dopiero za kilka miesięcy, rok, a niekiedy nawet i dłużej.

Największa liczba zakładów długoterminowych dotyczy zwycięzców konkretnych rozgrywek. Typerzy obstawiają zdobywców tytułów mistrzowskich, więc nie wyniki poszczególnych meczów, a ostateczne rozstrzygnięcie.

Przykład zakładów długoterminowych z oferty Fuksiarz.pl:

zakłady długoterminowe

Rodzaje zakładów długoterminowych

Obstawianie zakładów długoterminowych nie jest jednak związane tylko ze sportem. Często pojawiają się możliwe zakłady na zupełnie inne dziedziny życia społecznego. Gracze obstawiają zdarzenia polityczne, rozrywkowe, a nawet kulturalne. Pojawia się coraz więcej możliwości obstawiania, więc i rodzajów zakładów długoterminowych mamy sporo:

  • sport – zwycięzcy konkretnych lig, mistrzostw świata, Europy itp. Można również obstawiać zawodnika, który zdobędzie najwięcej goli w rozgrywkach lub do jakiego zespołu trafi zawodnik w oknie transferowym
  • rozrywka – nagrody Grammy lub ceremonia rozdania Oscarów to tylko niektóre z wydarzeń rozrywkowych. Gracze często mają możliwość obstawiania nawet zdarzeń w reality show.
  • polityka – wybory prezydenckie, parlamentarne, zagraniczne. Dostępnych jest mnóstwo opcji. Popularne swego czasu było np. obstawianie kiedy nastąpi Brexit.
  • nauka i gospodarka – zdobywcy nagrody Nobla lub przewidywanie zdarzeń na arenie międzynarodowej również jest możliwe do obstawiania długoterminowego.

Jak obstawiać zakłady długoterminowe?

Obstawianie zakładów długoterminowych nie należy do najprostszych. Gracz musi przewidzieć, co wydarzy się w odległej przyszłości i ma ograniczone informacje, na których może się opierać. Należy brać pod uwagę kalendarz rozgrywek, możliwe kontuzje i oczywiście dane statystyczne. Krótko mówiąc należy mieć w głowie wiele zmiennych, które mogą nas zaskoczyć w trakcie sezonu lub turnieju. Forma w dłuższym okresie bywa zmienna, więc należy wybierać zawodników lub drużyny, które są najbardziej stabilne.

🔎 U bukmacherów zakłady długoterminowe często dotyczą takich rozstrzygnięć jak zwycięzca rozgrywek czy turnieju. W tenisie, żeby zdobyć tytuł Wielkiego Szlema należy zwyciężyć siedem spotkań. To pokazuje, jak trudno jest wskazać zawodnika, która dokona tego wyczynu. Po drodze musi on wygrać poszczególne mecze. Dlatego zakłady długoterminowe często wyrażane są wysokimi kursami.

tenis typy długoterminowe

Przykład zakładu długoterminowego

Zakłady długoterminowe nie pojawiają się wyłącznie przed rozpoczęciem sezonu. Mogą być dostępne również w trakcie rozgrywek, jednak kursy będą na bieżąco zmieniane. Przykładowo możemy wziąć pod uwagę wyścig po mistrzostwo Anglii w sezonie 2020/2021. Początkowo Manchester City nie był w dobrej formie i zaliczył kilka wpadek. Będąc w środku tabeli nie należeli do faworytów, jednak w późniejszym etapie rozgrywek się to zmieniło. Długa seria zwycięstw spowodowała, że The Citizens wskoczyli na 1. miejsce i wypracowali sobie sporą przewagę nad rywalami. Gracze, którzy postawili długoterminowo na triumf Manchesteru City w Premier League, gdy klubowi wyraźnie nie szło, mogli zagrać po bardzo wysokim kursie.

Typy na długoterminowe rozstrzygnięcia zwykle są grane w piłce nożnej, ale też pozostałych sportach. Tenis to dyscyplina, która również jest popularna wśród obstawiających. Tam przed każdym turniejem możesz liczyć na kursy długoterminowe związane z tym, kto wygra całe rozgrywki?

Zalety i wady zakładów długoterminowych

Należy jasno sobie powiedzieć, że zakłady długoterminowe mają zarówno mocne, jak i słabe strony. Poniżej przedstawiamy ich zalety i wady:

Zalety

✔️ mały wpływ przypadku na końcowy rezultat. Czerwona kartka, kontuzja czy pechowa porażka nie muszą ostatecznie przekreślać szans na zwycięstwo.

✔️ świetne do obstawiania przed turniejami (np. mistrzostwa świata w piłce nożnej, Australian Open w tenisie itp.)

✔️ kontrola nad wcześniej postawionym zakładem. Istnieje możliwość zagrania zdarzenia przeciwnego, jeśli pierwotny zakład nie idzie po myśli gracza

✔️ wysokie kursy przy wcześniejszym obstawianiu

Wady

❌ w przypadku obstawiania mistrza przed sezonem, zamrażamy gotówkę na bardzo długi czas, aż do rozstrzygnięcia zakładu.

❌ trudno przewidzieć ostateczne wyniki w dłuższej perspektywie czasu

Gdzie obstawiać typy długoterminowe?

Obstawianie długoterminowe zwykle jest dodatkiem dla aktywnych graczy. Większość wybiera najbliższe mecze w typach bukmacherskich tj. zdarzenia na dziś czy na jutro. Zakłady długoterminowe nie są tak często wybierane, ale stanowią atrakcyjny dodatek do oferty kursowej. Przewidywanie końcowego triumfatora bywa ciekawe zwłaszcza w takich turniejach jak Mistrzostwa Świata, rozgrywki Ligi Mistrzów czy zmagania w tenisowym Wielkim Szlemie. Wówczas eksperci od konkretnych dyscyplin sportowych próbują przewiedzieć tego, kto okaże się najlepszy na dłuższym dystansie.

Na polskim rynku wszyscy bukmacherzy oferują zakłady długoterminowe. W rozwinięciu sportów i konkretnych lig znajdziesz typy na końcowych zwycięzców m.in. w Premier League, Serie A, Ekstraklasie czy Bundeslidze. Co więcej, tego rodzaju rozstrzygnięcia są dostępne także w siatkówce, koszykówce, piłce ręcznej czy snookerze.

👉 Przykładem bukmachera z ofertą zakładów długoterminowych może być Fuksiarz. To operator dysponujący kursami na typy związane z kilkudziesięcioma sportami. Na stronie Fuksiarz.pl i aplikacji mobilnej możesz korzystać z tego rodzaju zdarzeń tj. przewidzieć czy Robert Lewandowski sięgnie po koronę króla strzelców? To kolejny z przykładów typu długoterminowego.

kursy długoterminowe

Czy warto obstawiać długoterminowo?

Zdecydowanie warto, jednak bardziej w celu dodatkowej gry. Skupienie się na zakładach długoterminowych w głównej mierze może spowodować, że dłużej będziesz czekał na rozstrzygnięcie zakładów niż faktycznie obstawiał. To doskonały sposób na bardziej swobodne zakłady przed wielkimi turniejami. W ten sposób można dodać większych emocji nawet mniej ważnym spotkaniom, a dodatkowo zgarnąć wysoką wygraną. Polecamy zakłady długoterminowe bardziej cierpliwym graczom oraz takim, którzy chcą urozmaicić swoje regularne obstawianie.

FAQ

  • Czym są zakłady długoterminowe?
Zakłady długoterminowe to rodzaj zakładów, których rozstrzygnięcie jest odłożone w czasie i składa się z kilku pomniejszych zdarzeń. Przykładowo może to być typ na zwycięzcę turnieju przed jego rozpoczęciem lub zakład na króla strzelców nawet w trakcie sezonu.
  • Jakie zdarzenia są najczęściej obstawiane długoterminowo?
Gracze najczęściej typują zwycięzców lig oraz triumfatorów mistrzostw świata i Europy jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek.
  • Czy zdarzenia długoterminowe obejmują tylko sport?
Nie, bukmacherzy oferują również zakłady długoterminowe również na zdarzenia związane z polityką, rozrywką, a nawet pogodą.
  • Dlaczego warto obstawiać długoterminowe zakłady?
Przede wszystkim ze względu na wysokie kursy. Po drugie zawsze można postawić inny zakład np. w trakcie trwania rozgrywek. Znacznie lepiej ogląda się zdarzenia, które obstawiło się nawet ze sporym wyprzedzeniem.

Darek - redaktor fuksiarza
Autor wpisu:

Darek

Fuksiarz w branży marketingu internetowego, a także zakładów bukmacherskich. Ekspert od obstawiania, a na SportFuks.pl zgłębiam tematykę zakładów sportowych.