Zakłady i typy na kartki: jak obstawiać?

Darek

żółte czerwone kartki

Bukmacherzy pozwalają typować coraz to bardziej skrupulatne rozstrzygnięcia, a dzięki temu możesz liczyć na kursy związane z kartkami. Żółte lub czerwone kartoniki to kary dla zawodników, które zarządza arbiter spotkania. Korzystając z typów na kartki możesz przewidywać, który zespół łącznie otrzyma więcej takich upomnień, a także to, czy w meczu obejrzymy wykluczenie z gry? W tym miejscu dowiesz się na czym polegają zakłady na kartki i jak je obstawiać, żeby zwiększyć swoje szanse na wygraną.

O co chodzi w zakładach na kartki?

Nawet niezbyt dobrze zorientowani kibice wiedzą, że w meczach piłkarskich sędzia ma prawo upomnieć zawodników żółtą lub czerwoną kartką. To kary za faule, a także niesportowe zachowanie np. dyskusję z arbitrem. W typach na piłkę nożną masz okazję, żeby przewidzieć tego rodzaju zdarzenia. Dzięki ofercie kursowej na kartki możesz spojrzeć na mecz pod innym kątem np. tego, czy w spotkaniu będzie wiele fauli, co koniec końców przełoży się na większą liczbę kartek?

💡 Zakłady na kartki to próba wytypowania ilości żółtych/czerwonych kartek, a także pozostałych sytuacji z tym związanych. Przykład? Częstym typem jest rynek: który zespół, jako pierwszy zostanie ukarany kartką? Obstawiając ten rodzaju zakładu warto wiedzieć o specjalnych wytycznych, którymi kierują się bukmacherzy. O co chodzi? M.in. o to, kto zalicza się do kartek i jak są liczone żółte/czerwone kartoniki?

Zakłady na kartki możesz typować tylko w odniesieniu do piłki nożnej⚽.

Typowanie kartek: przykład

Sięgając po ofertę zakładów Fuksiarz.pl w dowolnym meczu ligi hiszpańskiej możesz przewidywać: która drużyna otrzyma więcej kartek? To zakład trzydrogowy, ponieważ możliwy jest remis i to, że sędzia równomiernie rozłoży tego rodzaju kary. Jak jest rozliczany taki zakład?

Fuksiarz przyjmuje, że:

🟨 żółta kartka = 1

🟥 czerwona kartka = 2

🟨🟥 żółta kartka + czerwona (dla tego samego zawodnika) = 3

🟨🟨 🟥 dwie żółte kartki i w konsekwencji czerwona = 3

W ten sposób bukmacher oblicza ilość kartek w meczu. Jeśli w spotkaniu FC Barcelona – Sevilla wskażesz na gospodarzy, to wygrasz, gdy ekipa ta otrzyma więcej kartoników. Pamiętaj jednak o tym, aby znać proporcje pomiędzy żółtymi a czerwonymi kartkami.

kartki i faule

Rodzaje zakładów na kartki

Poniżej przedstawiamy wraz z objaśnieniem rynki, które oferowane są w odniesieniu do kartek. Chodzi o zakłady przedmeczowe, jak i na żywo:

✅ 1. kartka – to zdarzenie trzydrogowe, w którym obstawiasz, który z zespołów, jako pierwszy zostanie ukarany. W tym przypadku chodzi o dowolny kartonik. Dlaczego to rynek z trzema możliwymi typami? Dlatego, że istnieje prawdopodobieństwo, że w meczu arbiter ani razu nie sięgnie po kartkę. Zakład ten może odnosić się też do 1. połowy.

✅ Więcej kartek – typ trzydrogowy, w którym wskazujesz zespół z większą liczbą napomnień kartkowych. W tego rodzaju zakładzie może dojść też do remisu (taka sama ilość kartek). Rynek ten stosowany jest też w odniesieniu do 1. połowy.

✅ Liczba kartek – zakład dwudrogowy w formacie poniżej/powyżej, gdzie wskazujesz sumę kartek w całym meczu lub 1. połowie.

✅ Czerwona kartka – obstawianie zakładów na zasadzie: tak/nie (rynek dwudrogowy). Przewidujesz, czy w meczu któryś z zespołów obejrzy czerwoną kartkę.

✅ Gospodarz/gość czerwona kartka – konkretne wskazanie, czy dany zespół otrzyma karę wykluczenia zawodnika z meczu (zakład dwudrogowy).

Jak bukmacherzy rozliczają zakłady na kartki?

Tak jak pokazaliśmy w przykładzie typowania kartek – bukmacherzy stosują określone przeliczniki, jeśli chodzi o żółte i czerwone kartki. Z reguły sposób liczenia kartek jest podobny, który obowiązuje na stronie Fuksiarz.pl. Poniżej prezentujemy na grafice, co oznaczają poszczególne kartki dla twojego zakładu:

kartki zakłady
Co jednak istotne – bukmacherzy biorą pod uwagę kartki, które otrzymują gracze aktualnie znajdujący się na boisku. Co to oznacza? To że pozostali członkowie drużyny nie zaliczają się do tej klasyfikacji.

🔎 Wykaz kartek, które nie mają wpływu na rozliczenie zakładu:

❌ kartka dla trenera/członka sztabu szkoleniowego
❌ kartka dla rezerwowego piłkarza
❌ kartka pokazana po zakończeniu meczu

Dodatkowo: kartki pokazane w przerwie meczu liczą się do zakładów w kontekście całego spotkania. Co to oznacza? Nie są one zaliczane do takich rynków jak 1. połowa/2. połowa.

Jak obstawiać kartki?

Jeśli chcesz typować kartki, to na mecz piłkarski musisz spojrzeć od nieco innej strony. Stawka spotkania jest istotna, ale jeszcze bardziej charakterystyka poszczególnych zespołów. Bywają drużyny pod wodzą niektórych trenerów, które cechują się ostrą grą. W konsekwencji arbiter częściej musi sięgać po kartonik. Poza tym są też spotkania, gdzie rywalizacja toczy się o każdy centymetr boiska – tam również o kartki nie jest trudno.

W obstawianiu żółtych/czerwonych kartek chodzi przede wszystkim o to, aby wiedzieć, jak analizować mecze pod tym właśnie kątem. Poniżej przygotowaliśmy kilka porad, które na pewno pomogą w lepszym podejściu do tego zagadnienia.

🔎 Na co zwrócić uwagę typując kartki u bukmachera? Sprawdź:

👉 Porównaj charakterystyki drużyn, a więc statystyki, jeśli chodzi o faule, a także indywidualne kary (kartki). Jeśli zespoły liderują w klasyfikacjach kartkowych, to można przypuszczać, że w ich bezpośrednim starciu może być gorąco (powyżej 6.5 kartek | czerwona kartka).

👉 Zbadaj profil sędziego – bywają arbitrzy, którzy pozwalają na więcej, a także tacy, którzy są bardzo skrupulatni. Wiedząc, kto będzie sędziował, możesz sprawdzić, jak często sięga po kartki na dystansie całego sezonu.

anthony taylor sędzia
źródło: whoscored.com

👉 Dowiedz się, jaka jest średnia kartek w lidze, której mecz chcesz obstawiać – dla przykładu w Premier League sędziowie rzadziej sięgają po kartonik niż w La Liga.

👉 Zwróć uwagę na rangę spotkania – szczególnie pojedynki derbowe charakteryzują się nadmierną ostrością, której oczekują kibice. W takich meczach oglądamy znacznie więcej kartek niż w spotkaniach towarzyskich.


Darek - redaktor fuksiarza
Autor wpisu:

Darek

Fuksiarz w branży marketingu internetowego, a także zakładów bukmacherskich. Ekspert od obstawiania, a na SportFuks.pl zgłębiam tematykę zakładów sportowych.